Z kosmetyką Ci do twarzy...Wstęp do aromaterapii....

Witajcie kochani,

Wtorki kosmetyczne to moje ulubione dni. :) Wiadoma sprawa dlaczego :) Dziś zaczynam kolejną serię czyli "z kosmetyką Ci do twarzy" i będzie ona przeplatana opisami kosmetyków. Pierwszym postem z tej serii będzie aromaterapia.
I tym krótkim wstępem zapraszam do sedna sprawy.CECHY ZMYSŁU WĘCHU:

 1. Zmysł węchu jest selektywny, inaczej rozdzielczy, co oznacza, że przeciętny człowiek potrafi rozróżnić ok. 5000 zapachów.
 2. Zmysł węchu jest bardzo czuły a tzw. próg wyczuwalności jest to najmniejsze stężenie substancji zapachowej w powietrzu, które człowiek rozróżnia świadomie. 
 3. Zmysł węchu jest kojarzeniowy, czyli nie umiemy nazwać zapachu, możemy go z czymś porównać.
 4. Zapachem można oddziaływać na podświadomość i jeśli już jest znany to nie ma reakcji, a jeśli jest zmiana to włącza się świadomość i zapach analizowany. To zdolność zmysłu węchu jest wykorzystywana w aromaterapii.   


DEFINICJA AROMATERAPII: 

Jest to metoda medycyny naturalnej i kosmetyki, w której stosuje się naturalne olejki eteryczne z roślin wprowadzane do organizmu poprzez drogi węchowe w formie inhalacji lub przez skórę w formie masażu, kąpieli, kompresu lub kosmetyku.


WPŁYW OLEJKÓW ETERYCZNYCH NA SKÓRĘ:

 • przyśpiesza podziały komórkowe
 • działanie przeciwzapalne
 • działanie przeciwbólowe
 • działanie przeciwdrobnoustrojowo
 • przyśpiesza usuwanie toksyn z organizmu
 • poprawiają elastyczność skóry
 • przyśpieszają eliminację martwych komórek naskórkaWPŁYW OLEJKÓW ETERYCZNYCH NA CAŁY ORGANIZM:

 • poprawiają krążenie krwi i limfy
 • przywracają równowagę hormonalną
 • regulują gospodarkę wodno-elektrolitową
 •  regulują ciśnienie tętnicze krwi
 • wywołują wzrost odporności immunologicznej 
 • regulują trawienie
 • działają przeciwzapalnie
 • uspokajają lub pobudzają psychikę


DEKALOG AROMATERAPII:

 1. Używaj tych olejków i ich mieszanek, których zapach najbardziej Ci odpowiada.
 2. Przygotowując mieszankę nie wykorzystuj więcej niż 5 olejków 
 3. Stosuj odpowiednie ilości olejku zgodnie z wybraną formą aromaterapii
 4. Nie stosuj olejków eterycznych doustnie 
 5. Nie stosuj olejków eterycznych bezpośrednio na skórę
 6. Przed pierwszym zabiegiem wykonaj test uczuleniowy
 7. Nie łącz kąpieli aromaterapeutycznej z myciem ciała w płynach pianotwórczych 
 8. Pamiętaj o ogólnych przeciwwskazaniach takich jak: ciąża, uczulenie, wiek dziecięcy, wystawianie skóry na promieniowanie UV.
 9. Stosuj olejki tylko wysokiej jakości 
 10. Stosuj olejki z przekonaniem o ich leczniczych właściwościach. 

FORMY AROMATERAPII: 

INHALACJE: używa się nich kominków aromaterapeutycznych i w zależności od wielkości pomieszczenia nakrapia się od 5 do 10 kropli olejku, lub mieszanin olejku. Inne formy inhalacji to: sauna aromaterapeutyczna, inhalacja klasyczna. Najważniejsze aby olejki, nie ulegały bezpośredniemu spalaniu, ponieważ są łatwopalne i wydzielają wtedy trujące związki.

KĄPIEL AROMATERAPEUTYCZNA: mieszanka olejków wlewa się na powierzchnię ciepłej ale nie gorącej wody i zanurza ciało na ok. 20 min. W czasie kąpieli masujemy ciało zgarniając olejki z powierzchni wody, a po kąpieli delikatnie osuszamy ciało ręcznikiem. Nigdy nie łączymy tej kąpieli z myciem środkami pianotwórczymi. Używamy ok. 10- 15 kropli mieszaniny olejków na wannę wody.

KOMPRES: uważane jest za formę kąpieli częściowej (miejscowej). Polega na nasączeniu np. ręcznika lub gazy roztworem mieszanki olejków eterycznych w wodzie według proporcji: 5 kropli olejku na pół szklanki wody. Kompresy ciepłe stosujemy na bóle reumatyczne, mięśniowe, a kompresy zimne przy bólach głowy, nadwyrężonych ścięgnach i stawach.

PŁUKANKA: polega na przygotowaniu roztworu z pół szklanki ciepłej wody i od 3 do 4 kropli olejku lub mieszaniny. Służy do pukania jamy ustnej lub gardła.

MASAŻ: wykonuje się go przy pomocy roztworu olejków eterycznych w bezwonnych kosmetycznych olejach roślinnych. Najczęściej stosuje się: olej pestek winogron, olej ze słodkich migdałów, olej z nasion wiesiołka, olej awokado. Można stosować oleje jadalne: olej słonecznikowy, olej kukurydziany, olej sojowy. Ważne aby były świeże i bez konserwantów.  Można również przyrządzić mieszankę do masażu używając zamiast oleju: mleczka kosmetycznego, balsamu, oliwki dla dzieci. 
Na jeden masaż zużywa się 10 ml. (łyżka stołowa) oleju nośnego i od 2 do 5 kropli mieszaniny olejków. Można sporządzić większą porcję mieszaniny do masażu, odpowiednio pomnażając ilość nośnika i kropli olejków. Mieszaninę przechowuje się w ciemnych butelkach najlepiej w lodówce.  Masaż wykonuje się zawsze w kierunku serca. Najczęściej techniką głaskania, delikatnego rozcierania i ugniatania. Należy dopasować rodzaj oleju nośnego do typu cery lub skóry, np. do skóry tłustej- olej słonecznikowy, do skóry suchej- olej jojoba. 

I to tyle w ramach wstępu do aromaterapii, już za tydzień możecie się spodziewać rodzajów olejków eterycznych i ich zastosowania. Mam nadzieję, że Wam się spodoba nowa seria z Panią Magdaleną :)

Pozdrawiam i ściskam
PM :* 

Popularne posty